Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar


Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar''ın Biyografisi

Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar'in Biyografisi
1873 yilinda Elazig''a bagli Harput''ta dogmus, ilk ve orta tahsilini yaparak Istanbul''daki Kuleli Askeri idadisi''ne girmis, mezuniyetini müteakip Askeri Tibbiyeye giren Hamdi Suat 1899''da yüzbasi rütbesiyle mezun olmustur. Gülhane''de staja baslayan Hamdi Suat sonradan Almanya''ya patoloji ihtisasi yapmak üzere gönderilmistir. Dört yillik aradan sonra memleketine dönen Hamdi Suat Gülhane Hastanesi Patoloji mütehassisi olmus daha sonra Yemen''de mahalli bir hekimlik için görevlendirilmistir. Hamdi Hoca orada bir yil görev yapmis daha sonra Patoloji kürsüsüne davet edilerek 1906''da Istanbul''a dönmüstür. 1907''de de Tibbiye, Tip Fakültesi olunca Hamdi Suat da bu Fakültenin Anatomi-Patoloji Müderrisi (Profesör) olmustur.

Hamdi Hoca 1906''da girdigi bu Fakültede tam 26 yil hocalik ettikten sonra 1933 yilinda bu görevden ayrilarak Saglik Bakanligi Gureba hastanesine Patolog olarak tayin edilmistir. Hamdi Hoca bu görevde ancak üç yil çalismis ve 13 Mart 1936''da 63 yasinda vefat etmistir.

Hamdi Hoca memleketimizi bilhassa dis ülkelerde temsil etmek liyakatini birinci derecede kazanmis bir ilim adamiydi. Yapmis oldugu çalismalarini hemen daima yabanci dergilerde (çogunlukla Almanca olarak) nesretmistir. Kanser çalismalari yaninda bilhassa Patolojik Anatomi''ye ait çesitli konularda aydinlatici yayinlar yapmis ve bu suretle milletlerarasi bir söhret kazanmistir. Çalismalarinin bazilarini da Dr. Tevfik Halil, Dr. Hasan Resat Sigindem, Dr. Semiramis Rifat Tezel, Dr. Halis Sarikadioglu, Dr. Hulusi Behçet ve Dr. Kudret Sabri Üge ile müstereken yayinlamistir. Yayinlarinin toplami Türkçe kitap olarak 2, Tükçe makale olarak 5, Almanca 29 orjinal makale, 10 Fransizca orjinal yazi olarak hepsi 46 yayindir. Türkiye''de kanser konusunda çalisma baslatan ve yerlestiren ilk kisi olup yadsinamayacak hizmetleri olmustur.

Hamdi hoca tarafindan bir ara "Türk Kanser Tetkik ve Mücadele Cemiyeti" adi altinda bir dernek kurulmussa da çesitli nedenlerden dolayi yasatilamamistir.

Hamdi Suat Aknar büyük bir insan ve arastirici olarak bugün de aradigimiz ve andigimiz bir meslektasimiz, hocamizdir.

Hamdi Suat Aknar Konferansları

Ülkemizde kanser savasinin baslamasinda büyük hizmetleri geçmis olan "Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar" anisina 1953 yilindan itibaren düzenlenen konferans geleneksel hale gelmis olup, Kanser Haftasi içinde, her yil baska bir bilim adami tarafindan verilmektedir.

Sirasiyla verilen Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar Konferanslari için dosyayi inceleyebilirsiniz.

Dokümana ulaşmak için lütfen tıklayınız.

48. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel Prof. Dr. Hamdi Suat Aknar Konferansinin kirksekizincisi 1 Nisan 2005 tarihinde saat 10.30''da Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Toplanti Salonu''nda yapilmistir.

Kirksekizinci "Hamdi Suat Aknar" Konferansini "KANSER:5000 YILIN GÜNDEMI" konulu konusmasi ile Prof. Dr. Sevket Ruacan vermistir.

Dokümana ulaşmak için lütfen tıklayınız.

49. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel Hamdi Suat Aknar Konferansinin Kirkdokuzuncusu 7 Nisan 2006 tarihinde saat:10.30'da Dedeman Otel - Ankara'da yapildi.

Kirkdokuzuncu "Hamdi Suat Aknar" Konferansini "Uluslararasi Kanser Savas Örgütü'nün (UICC) kanser kontrolündeki yeri" konusu ile UICC temsilcisi verdi.

50. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel olarak düzenlenen Hamdi Suat Aknar Konferansinin 50.si 6 Nisan 2007 tarihinde Ankara Dedeman Otel'de gerçeklestirilmistir. Konferansi "Kanser Kontrolünde Sivil Toplum Örgütlerinin Rolü" konusu ile Ankara Ticaret Odasi Baskani Sayin Sinan Aygün vermistir.

51. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel olarak düzenlenen Hamdi Suat Aknar Konferansinin Ellibirincisi 4 Nisan 2008 tarihinde Ankara Dedeman Otel'de gerçeklestirilmistir.

Konferansi "Bir Basari Öyküsü: Irlanda'da Tütün Mücadelesi" konusu ile Irlanda Kanser Cemiyetinden Mrs. Siobhain Smyth vermistir.

52. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel Prof.Dr.Hamdi Suat Aknar Konferansinin 52.cisi 3 Nisan 2009 tarihinde Dedeman Otel - Ankara'da yapilmistir.

Konferansini "Kanserden Sonra Ayakta Kalabilmek" konulu konusmasi ile Malezya'dan "Breast Cancer Welfare Association" (Meme Kanseri Dernegi) baskani ve Malezya Meme Kanseri Kurulu baskani Sn. Ranjit Kaur vermistir.

53. Hamdi Suat Aknar Konferansı

Geleneksel Prof.Dr.Hamdi Suat Aknar Konferansinin 53.cüsü 2 Nisan 2010 tarihinde Ramada Plaza Otel - Ankara''da yapilmistir.

53. Hamdi Suat Aknar Konferansini "Küresel Kanser Kontrolü ve Uluslararasi Kanser Savas Örgütü''nün (UICC) rolü" konulu konusmasi ile Uluslararasi Kanser Savas Örgütü Baskani Sn. David Hill vermistir.